Działania w ramach akcji „Dzieciaki na straży” Biedronki

W roku obecnym dzieci z grupy „Biedronki” biorą udział w akcji „Dzieciaki na straży”. Jego celem jest edukacja dzieci w zakresie ratownictwa i udzielania pierwszej pomocy. W ramach akcji w dniu wczorajszym zrealizowano z przedszkolakami pierwsze bloki tematyczne. Dzieci wypowiadały się na temat tego czym jest dla nich bezpieczeństwo, co sprawia, że czują się bezpiecznie, oraz kto dba o ich bezpieczeństwo. Przedszkolaki bardzo dobrze poradziły sobie nie tylko z tym zadaniem, ale także z oceną przedstawionych na różnych obrazkach sytuacji klasyfikując je jako bezpieczne, bądź niebezpieczne. Zadaniem przedszkolaków było także poszukiwanie potencjalnych niebezpieczeństw – znajdywanie ukrytych kart z rysunkami niebezpieczeństw i omówienie ich potencjalnego negatywnego wpływu na bezpieczeństwo. Biedronki pracując w grupach dopasowywały ponadto zadania przedstawicieli służb ratunkowych: policjantów, strażaków i ratowników medycznych, a następnie omówiły poszczególne sytuacje z nauczycielem oraz pobawiły się w zabawę tematyczną. Wszystkie dzieci w ramach akcji otrzymały swoje książeczki „Dzieciaki w akcji”, w których z zaangażowaniem zaczęły wykonywać zadania.

link do galerii

W środę 09.11 dzieci z grupy „Biedronki” wykonały kolejne zadania w ramach akcji „Dzieciaki na straży”. Dzieci wspólnie z nauczycielem przypomniały sobie numery do służb ratunkowych. Kolejno w grupach układały z cyfr poszczególne numery alarmowe. Biedronki zostały zapoznane też z procedurą udzielania pierwszej pomocy w przypadku: skaleczenia, oparzenia, utraty przytomności. Nauczyciel zaprezentował dzieciom pozycję boczną ustaloną – sekwencję ruchów. Dzieci miały okazję przećwiczyć na sobie wzajemnie ułożenie pozycji bocznej. Biedronki z zaciekawieniem wysłuchały ponadto historyjki o dzielnym chłopcu, którego mama straciła przytomność, podczas gdy tylko on był z nią w domu – chłopiec zachował zimną krew, wezwał karetkę informując dyspozytora o zaistniałej sytuacji i podając dokładny adres zamieszkania. Nauczyciel zaprezentował dzieciom przebieg rozmowy osoby wzywającej pomoc z dyspozytorem, podkreślając co należy powiedzieć wzywając pomoc (imię, nazwisko, adres, co się stało). Dzieci, które nie znają swojego numeru zamieszkania zobowiązały się do jego nauki. Wszystkie Biedroneczki zostały zapoznane z apteczką pierwszej pomocy – jej zawartością i zastosowaniem poszczególnych elementów jej wyposażenia. Biedroneczki otrzymały dyplomy „Dzielnego Ratownika”, magnesy i piękne książeczki z zadaniami w których miały okazję już „popracować”

link do galerii

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *