Brak komentarzy do
Dzień dobry kochane Motylki z Rodzicami! 🦋🦋🦋
Już za chwilę, za dni parę rozpoczną się wakacje. ☀️☀️
Jest to czas, na który wszystkie dzieci czekają ze szczególnym utęsknieniem. Przed wakacyjnymi przygodami porozmawiamy trochę na temat bezpieczeństwa. Na początek trochę się poruszamy do piosenki Baby Shark https://www.youtube.com/watch?v=0uzHNJGzORs .
🙂🙃
Teraz zapraszamy do ćwiczeń logopedycznych.
Język przyjechał na wakacje nad morze. Bardzo się zdziwił, gdyż po raz pierwszy w życiu je zobaczył (dzieci wysuwają wargi do przodu: oooo). Nie spodziewał się, że jest takie duże (dzieci wysuwają język do góry, w stronę nosa, a potem do dołu, w stronę brody) i takie szerokie (dzieci przesuwają język od jednego do drugiego kącika ust). Wskoczył do wody i przeskakiwał przez fale (dzieci przesuwają język od górnych do dolnych zębów). Zobaczył wśród nich pływające rybki (dzieci wysuwają wargi mocno do przodu). ). Później poszedł grać w siatkówkę plażową (dzieci odbijają czubek języka w różnych miejscach od podniebienia). Potem rozłożył sobie kocyk (dzieci wędrują językiem po podniebieniu od górnych zębów w stronę gardła) i leżał nieruchomo (dzieci kładą język na dole jamy ustnej, czubek i boki języka dotykają dolnych zębów).
Posłuchajcie teraz opowiadania „O Jasiu, który nie posłuchał mamy”.
Zaczynały się upragnione wakacje, słońce od samego rana mocno świeciło, był piękny upalny dzień. Jasiu wziął koc i rozłożył go na trawie w ogrodzie pod gruszą. Ułożył się wygodnie na kocu i zaczął czytać książkę. Po jakimś czasie wstał i pobiegł do kuchni napić się wody. Mama właśnie podawała obiad.
-Jasiu –powiedziała mama-zaraz idę do pracy, zostaniesz sam, tata wróci za trzy godziny
-Dobrze odpowiedział Jasiu i już miał wychodzić do ogrodu , kiedy mama zawołała
-Tylko pamiętaj nigdzie nie wychodź dopóki tata nie wróci!.
-Dobrze odpowiedział Jasiu i pobiegł do ogrodu dalej czytać książkę.
Nagle usłyszał jak zza płotu woła go Olek:
-Jasiu!, Jasiu! Co robisz?
-Czytam książkę odparł Jasiu
-Książkę roześmiał się Olek?! To nudy w taki dzień czytać książkę, Ja idę na plażę choć ze mną !
-Nie mogę, mama mi zabroniła odpowiedział Jasiu
-Twoja mama jest w pracy, nie dowie się, no chodź!
Jasiu przez chwilę się zamyślił i stwierdził: właściwie masz rację, zaczekaj wezmę kąpielówki i ręcznik. Już po chwili chłopcy pluskali się w wodzie. Czas szybko mijał, było wesoło, ale nagle Jasiu stracił grunt pod nogami i zaczął się topić. Olek zaczął głośno krzyczeć RATUNKU! , RATUNKU!. Na szczęście usłyszał go ratownik i w porę wyciągnął chłopca z wody. Jasiu napił się wody i na chwilę stracił przytomność. Ratownik musiał wezwać pogotowie, które przyjechało prawie natychmiast. Zabrali Jasia i wystraszonego Olka do szpitala. Chłopcu na szczęście nic się groźnego nie stało -najadł się tylko strachu i napił trochę wody. A mama? Mama o wszystkim się dowiedziała, bo przecież musiała odebrać Jasia ze szpitala. Olkowi też było przykro i głupio, bo to on przecież namówił Jasia do złamania obietnicy danej mamie. Przeprosił mamę Jasia, że namówił chłopca do złamania obietnicy, a Jaś przeprosił mamę, że dał się namówić i jej nie posłuchał. Obiecał jej też, że już nigdy, przenigdy jej nie oszuka.
Na szczęście przygoda Jasia dobrze się skończyła i nigdy już nie złamał danej mamie obietnicy.
Rozmowa na temat wysłuchanego opowiadania:
-jak postąpił Jaś?
-jak mogła skończyć się ta wyprawa?
-czy należy słuchać rodziców?
-czy zachowanie Olka było właściwe?
-dlaczego nie wolno bez opieki chodzić na plażę?
☀️🌊
Obejrzyjcie teraz krótkie filmiki pt. „ Bezpieczne wakacje” https://www.youtube.com/watch?v=Ui-ndYWcThA
Zabawa dydaktyczna : „Wolno-nie wolno”
Dziecko otrzymuje dwie karteczki białą i czerwoną rodzic wypowiada różne sytuacje , które mogą wydarzyć się na plaży dziecko ma ocenić czy to jest dozwolone na plaży czy nie i podnieść odpowiednią karteczkę jeśli tak –to biała, jeśli nie –to czerwoną.
Sytuacje:
-Chłopiec opalał się przez dłuższy czas na kocu , chce teraz się wykąpać i wbiega szybko do wody zanurzając się natychmiast. Czy może tak postąpić?
-Dzieci pod wieczór przyszły na plażę się wykąpać na plaży nie ma już ratownika. Czy mogą wejść do wody?
-Dzieci chcą wejść do wody na maszcie zawieszona jest biała flaga, dzieci twierdzą że mogą wejść do wody. Czy to prawda?
-Podczas pobytu na plaży zerwał się silny wiatr , który przygonił burzę część plażowiczów pływa dalej . Czy mogą oni pływać podczas burzy?
Teraz prośba do rodziców aby razem z dziećmi omówili zasady bezpieczeństwa podczas wakacji i nie tylko na podstawie ilustracji.
Zabawa ruchowa „Bezpieczna kąpiel”.
Dziecko porusza się po pokoju w rytm muzyki. Zadaniem jest obserwacja dziecka – prawidłowe reagowanie na sygnały niewerbalne. Kiedy rodzic trzyma w ręku białą kartkę- flagę, dziecko przemieszcza się po pokoju. Kiedy zmienia kolor kartki- flagi na czerwoną, dziecko kuca w miejscu.
☀️🤽‍♀️🚣‍♀️🚴‍♂️
„Niech żyją wakacje” https://www.youtube.com/watch?v=BauTov9xmZY życzymy aby ta piosenka towarzyszyła Wam podczas wakacyjnych przygód. Niech każdy wakacyjny dzień będzie pełen słońca i dobrej zabawy. Pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa w czasie wakacji. Pozdrawiamy gorąco wszystkie przedszkolaki.
🤗🤗