„Kwiecień plecień, bo przeplata…”

🦋Kwiecień plecień, bo przeplata, trochę zimy,🌨 trochę lata-☀️tym oto przysłowiem witajcie przedszkolaki Motylki z rodzicami pierwszego dnia nowego miesiąca jakim jest kwiecień.

Czekają na was kolejne ciekawostki, zadania i dobra zabawa. Zaczynamy.😊
Ostatnio poznaliście ptaki, które przylatują do nas wiosną, wśród nich jest i bocian.
Teraz poznamy budowę bociana karta nr 1. i kilka ciekawostek na temat bocianów.

Bocian jest duży, rozpiętość jego skrzydeł dochodzi do 2 m, a stojący ptak mierzy około 80 cm. Ma charakterystyczne długie, czerwone nogi i długi, czerwony dziób. Upierzenie białe z czarnymi lotkami. Młode pisklęta są całkowicie pokryte białym puchem, natomiast mają czarne dzioby i nogi. W miarę upływu czasu pojawiają się pióra, co dobrze można obserwować na skrzydłach, gdzie wyrastają czarne lotki. Długość życia bocianów wynosi od 23 do 29 lat. Zbierające się do odlotu ptaki łączą się w stada, które często w godzinach popołudniowych gromadzą się na żerowiskach. Są to tzw. sejmiki bocianie. Urodzone w Polsce młode bociany lecą do Afryki bez przewodników, bo ich rodzice odlatują zwykle kilka dni później. W wysiadywaniu lęgu biorą udział oba ptaki. Zmiany partnerów w gnieździe następują kilkakrotnie podczas dnia. Ptak przylatujący do gniazda, po ceremonii powitania polegającej na wspólnym klekotaniu i delikatnym drapaniu dziobem partnera z tyłu głowy, zastępuje go w wysiadywaniu jaj, aby ten pierwszy odpoczął i zdobył sobie pożywienie. Wbrew potocznej opinii na temat pokarmu boćków, składa się on głównie z gryzoni i owadów, a nie żab. Żaby są ważnym składnikiem diety tylko na przedwiośniu, gdy owady i gryzonie są jeszcze nieliczne. Bociany zjadają wszystko, co trafi im pod dziób. Mogą to być zarówno dżdżownice, jak i pisklęta ptaków, żaby, traszki, jaszczurki i węże, małe i duże owady, w tym głównie szarańczaki i chrząszcze, gryzonie, ryby, padlina. Przy okazji połykają także nieco pokarmu roślinnego.
Zabawa ruchowa z wierszykiem( dzieci prostują ręce przed sobą tworząc dziób bociana i klaszczą mówiąc wierszyk:
Jeden bocian jeść dziś chce i tak woła kle, kle, kle.
Drugi bocian też jeść chce i też woła kle, kle, kle.
Boćki żabki pozjadały i wesoło tak wołały kle, kle, kle.

😊 Aby utrwalić sobie budowę ptaków zapoznajcie się z kartą nr 2, (wycinamy i przyklejamy w odpowiednim miejscu prostokąciki dotyczące budowy ptaka).

Karta nr 3 przedstawia różne gniazda zbudowane przez ptaki. Wybierzcie jedno gniazdo i powiedzcie dlaczego to wam się najbardziej podoba.

😉Zapoznamy się teraz w obrazkowym skrócie z cyklem rozwoju ptaków karta nr 4.
Wiemy już, że ptaki wykluwają się z jajek i ptaki też znoszą jajka i właśnie ptasich jaj dotyczy zadanie na karcie nr 5, tutaj ćwiczymy dodawanie.

Dla chętnych przedszkolaków zadanie plastyczne z figurami geometrycznymi. Spróbujcie narysować, pokolorować i wyciąć koło, kwadrat, prostokąt i trójkąt. Dorysujcie oko, doklejcie dziób, nóżki, ogonek i skrzydełka i w ten oto sposób stwórzcie geometryczne ptaki. Wielkość ptaków dowolna, miło nam będzie jak podzielicie się z nami swoimi pracami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *