„Kwitną drzewa i krzewy”.

🤗🦋🌞Dzień dobry Rodzice, Dzień dobry Przedszkolaki. Witamy w kolejnym dniu 👋
Temat dzisiejszego dnia to „Kwitną drzewa i krzewy”.🌳
Zacznijmy ten dzień od krótkiej gry w zielone.

1. „Zabawa ruchowa – Złap zielone.”☘️🌿🍃
Kartka w kolorze zielonym.
Rodzic pokazuje dziecku kartkę w kolorze zielonym i objaśnia zasady zabawy. Dziecko biega
swobodnie po wyznaczonym terenie/pokoju. Na sygnał szuka zielonego elementu, zatrzymuje
się przy nim i go dotyka. Rodzic pyta: Grasz w zielone? Dziecko odpowiada: Gram! R.pyta dalej:
Masz zielone? Dziecko wskazuje zielony element i odpowiada: Mam! Zabawa się powtarza,
przy czym za każdym razem dziecko musi stanąć przy innym przedmiocie (innej roślinie) w kolorze zielonym.

2. Ćwiczenie oddechowe – Wiosenne kwiaty.🌷
Dziecko maszeruje w dowolnych kierunkach w rytmie wybranej piosenki. Podczas przerwy w muzyce
zatrzymuje się. Nabiera powietrze nosem, unosi ręce w gorę. Wypuszcza powietrze,
opuszczając ręce powoli w dół, równocześnie wymawiając nazwę wybranego przez Rodzica wiosennego kwiatka: żonkil, krokus, tulipan.

3.Zabawa Zima czy wiosna? – segregowanie obrazków. ☃️❄️☀️🌷

Dziecko przygląda się uważnie karcie pracy nr 1 i próbuje wskazać obrazki charakterystyczne dla zimy i obrazki charakterystyczne dla wiosny. Z pomocą Rodzica uzasadnia swój wybór.

4. Oglądanie gałązek wybranych drzew i krzewów. Karta pracy nr 2
Gałązki wierzby, leszczyny, kasztanowca i forsycji z widocznymi baziami, kotkami, pączkami
i kwiatami.
Rodzic Informuje dziecko, że gałązki te są od ogrodnika, który przycinał drzewa i krzewy. Wyjaśnia celowość takich działań.
Przycinanie drzew i krzewów to ważny zabieg pielęgnacyjny, wpływający na wygląd, zdrowie i obfitość kwitnienia roślin. W przypadku wielu gatunków jest ono konieczne, aby roślina prawidłowo rozwijała się (szczególnie jeśli chodzi o pokrój) i obficie zakwitła. Jednakże praca wymaga staranności i wiedzy.

5. Wiosną w parku – rozmowa na podstawie obrazków. Karta pracy nr 3 i nr 4.
Dziecko:
− ogląda obrazki,
−mówi, po czym poznajemy, że nadchodzi wiosna.
Karta pracy nr 4 u dołu- Dziecko:
– na każdej kolejnej gałązce rysuje o jeden pąk mniej niż na poprzedniej. (zadanie można zrobić na zwykłej kartce, nie drukując tej karty pracy).

6. Wiosną wszystko budzi się do życia, kwitną pierwsze kwiaty i z tym związane jest przygotowane zadanie  dla dzieci. Na pewno każdy przedszkolak poradzi sobie z nim doskonale bo trzeba zaznaczyć co jest potrzebne roślinom do życia( karta pracy nr 5).

7.Wiecie już co jest niezbędne kwiatom do życia to przechodzimy do tego jak wygląda roślina, kwiatek   i teraz trzeba wyciąć wyrazy z częściami rośliny i przykleić je w odpowiednim miejscu  ( karta pracy nr 6).

8.  Teraz przechodzimy do trudniejszego zadania a mianowicie do liczenia. Należy policzyć kwiaty oraz biedronki i połączyć  je z odpowiednią cyfrą ( karta pracy nr 7).

9. A teraz sobie zmierzymy wysokość naszych kwiatów. Znowu utrwalamy liczenie. Należy pokolorować kwadraciki w słupku przy każdym  kwiatku do zaznaczonej linii. Kiedy policzycie pokolorowane kwadraciki dowiecie się, który kwiatek jest największy a który najmniejszy ( karta pracy nr 8).

10. Na koniec coś do rysowania ( karta pracy nr 9). Przedszkolaki  w nagrodę za każde zrobione zadanie przybijcie z mamą lub tatą tak zwaną „ piątkę”. Policzcie ile przybiliście piątek.