Dzień dobry Motylki z Rodzicami!
Kochani dzisiaj trochę porozmawiamy o położeniu Polski na ziemi i wszystkim co jest z tym związane. Ale tradycyjnie zaczniemy od muzycznej gimnastyki https://www.youtube.com/watch?v=JMfWq_KotzE Jeszcze mała niespodzianka dla przypomnienia wasza ulubiona zabawa: A ram sam, sam.
Niedawno rozmawialiśmy o ziemi i jak należy o nią dbać. Na karcie A przedstawiony jest globus czyli pomniejszony model ziemi o kształcie kuli, z odwzorowaną na jego powierzchni mapą. Co możemy zobaczyć na globusie? Jak przyjrzymy się dokładniej to zobaczymy, że przeważa kolor niebieski czyli morza i oceany. Drugie miejsce na globusie zajmują lądy czyli kontynenty. Wyróżniamy ich aż siedem, to: Europa, Azja, Ameryka Północna, Ameryka Południowa, Australia, Antarktyda i Afryka.
My jesteśmy Europejczykami, zamieszkujemy piękny kontynent o bogatej i często
burzliwej historii. To właśnie tu jest nasz dom – Polska. Miejsce, w którym czujemy się dobrze i bezpiecznie. Tu rozpoznajemy miejsca, domy, ulice, ludzi. Tu są zapachy, smaki, które dobrze znamy i lubimy. W domu, w Polsce wszystko jest nam bliskie i znane. Ale, czy wiecie dlaczego nasz kontynent nazywa się właśnie Europa?
Posłuchajcie opowiadania o Europie.
Dawno, dawno temu w dalekiej Fenicji położonej na wybrzeżu Morza Śródziemnego,
żył król Agenor. Miał on córkę o imieniu Europa. Królewna Europa była bardzo piękna
i wieść o jej urodzie dotarła aż na górę Olimp – siedzibę bogów greckich, i do najważniejszego z bogów Zeusa.
Zeus zakochał się w fenickiej królewnie tak bardzo, że postanowił ją porwać. Pewnego dnia królewna Europa wraz ze swoimi koleżankami wybrała się nad morze. Dziewczyny zbierały kwiaty, plotły wieńce, gdy nagle z morskich fal wyłonił się przepiękny byk o wielkich łagodnych oczach. Przyklęknął na jedno kolano przed Europą, zapraszając by wsiadła na jego grzbiet. Królewna Europa przystroiła jego rogi wiankiem kwiatów i zachęcona przez swoje koleżanki usiadła na grzbiecie byka. Byk, a jak się już pewnie domyślacie był to Zeus przemieniony w byka, wstał i pomknął przez morskie fale. Płynęli bardzo długo, aż dopłynęli do Krety – jednej z greckich wysp.
Żyli tam długo i szczęśliwie, a królewna Europa urodziła Zeusowi trzech synów. Grecy bardzo polubili królewnę Europę i jej imieniem nazwali wszystkie odkryte przez siebie lądy. W ten właśnie sposób wiele krajów o różnej tradycji utworzyło kontynent o nazwie Europa.
Polska leży w środku Europy na karcie B przedstawione są państwa sąsiadujące z Polską. Spróbujcie pokolorować na karcie nr 1 flagi państw naszych sąsiadów. Polska nie tylko leży w Europie ale też wchodzi w skład Unii Europejskiej.
Ale – co to właściwie jest ta „Unia”?
Unia Europejska to związek 28 państw, które pracują razem na rzecz pokoju i dobrobytu. Obejrzyjcie filmik o Unii Europejskiej. https://www.youtube.com/watch?v=h58YVP1Zvmw
Na pewno wszyscy już znacie symbole narodowe Polski: biało-czerwoną flagę, godło na którym na czerwonym tle widnieje biały orzeł w koronie. Wszyscy znacie też
hymn Polski, którym jest pieśń „Mazurek Dąbrowskiego”. A czy wiecie, że Unia Europejska też ma swoje symbole? Jakie? Niebieska, uśmiechnięta stonoga – to Syriusz maskotka Unii Europejskiej, w każdym kraju występuje ubrana w charakterystyczne dla niego elementy narodowe. Imię Syriusz pochodzi od najjaśniejszej gwiazdy na niebie.
A dlaczego flaga jest niebieska i są na niej takie piękne, złote gwiazdki?
– To jest właśnie flaga Unii Europejskiej. Na niebieskim tle widnieje 12 złotych gwiazd ułożonych w kręgu – karta C
– A dlaczego tych gwiazdek jest dwanaście?
Liczba dwanaście już bardzo dawno temu została uznana za liczbę symbolizującą doskonałość i pełnię. Pomyślcie – jest 12 miesięcy w roku, 12 apostołów, 12 godzin na tarczy zegara. Każda z tych gwiazdek ma pięć ramion, każda stoi na dwóch „nóżkach”, ma dwie „rączki” wyciągnięte w bok i „główkę”. Pamiętajcie, by na fladze europejskiej nie rysować gwiazdek stojących do góry nogami!
A dlaczego te gwiazdki są takie same, a gwiazdki na niebie są różne? Do Unii Europejskiej należy wiele państw. Niektóre są duże, inne średnie, a jeszcze inne – całkiem malutkie, tak jak gwiazdy na niebie. Ale te różne państwa niezależnie od tego, czy są duże, czy małe, są bardzo ważne. I może właśnie dlatego wszystkie gwiazdki na fladze Unii Europejskiej są tej samej wielkości, by pokazać, że wszystkie państwa w Unii Europejskiej są równe.
Hymnem Unii Europejskiej jest fragment IX symfonii Ludwiga van Beethovena. https://www.youtube.com/watch?v=uNy4CSPx4D8 możecie posłuchać „ Ody do radości”.
9 maja, jest Dzień Europy, czyli wielkie święto wszystkich europejskich państw, które tworzą Unię Europejską! Pokolorujcie flagę Unii Europejskiej – karta nr 2.
Na karcie nr 3 pokolorujcie flagi według podanych wzorów.
Teraz trochę poćwiczymy rączkę i porysujemy szlaczki- karta nr 4. Na karcie nr 5 należy wpisać brakujące cyfry.
Na koniec proponujemy Quiz „Co wiem o Polsce?”Rodzice czytają pytania a dzieci próbują samodzielnie odpowiedzieć
Nasz kraj to ………………..Polska
Godło Polski to……………………….Biały Orzeł na czerwonym tle
Flaga Polski ma kolor ……………………………….biało – czerwony
Stolica Polski to…………………………….Warszawa
Polska leży w ……………………………….Europie
Mieszkamy w Polsce , jesteśmy ………………………………Polakami
Flaga Unii Europejskiej ma kolor ………………………………………….. niebieski .
Ile gwiazdek jest na fladze Unii Europejskiej…………………………12.
Dla chętnych polecamy https://www.medianauka.pl/quiz-dodawanie-do-10 można poćwiczyć dodawanie i odejmowanie.
Na pewno uda Wam się świetnie odpowiedzieć i wykonać zadania. Trzymamy za Was kciuki.