Witamy Was drogie Motylki z Rodzicami!🦋🦋 Naszą miejscowość już doskonale znacie, potraficie nazwać i wskazać ważne budynki. Wiecie już jak wygląda herb i flaga Gminy Medyka. Brawo!. 👌🏻Dzisiaj trochę porozmawiamy o Polsce, naszym kraju ale zaczniemy od krótkiej gimnastyki, poćwiczymy z Lulisią oto link:
Ręce, nogi rozruszane to czas na buzię i języczek. Posłuchajcie bajki logopedycznej o samogłoskach a następnie zaśpiewajcie piosenkę utworzoną z pierwszej głoski Waszego imienia i samogłosek.
„Samogłoski” 😊
Rósł sobie las. W lesie stał mały domek, w którym mieszkała rodzina: mama, tata i sześcioro dzieci: 1,2,3,4,5,6: A, O, U, E, Y, I. Pewnego razu mama znalazła na podwórku wyjątkowy kamień.
– Ach! – krzyknął A.
– Och! – wyraził zachwyt O.
Zainteresowanie okazały także inne dzieci: Ech! Uch! Ich! Ych!
O podniósł kamień.
– Sprawdźmy, jak można się nim bawić.
Rzucił nim o ziemię i krzyknął donośne: BAM!
Pozostałe dzieci też chciały spróbować. Rzucały kamieniem, krzycząc głośno: BOM, BEM, BUM, BYM, BIM.
A zaczął się nudzić i ziewnął. Ziewnęły też pozostałe dzieci. O kichnął: O-psik. Kichnęły też pozostałe dzieci: A-psik, U-psik, E-psik, I-psik, Y-psik. E kaszlnął.
Tata wychylił się przez okno i zawołał dzieci: A-O, E-U, I-Y. Wszystkie pobiegły do domu na obiad. Był pycha: mniam, mniam, mniam. Nagle dzieci usłyszały piosenkę, dobiegającą z podwórka: la la la la la la la. Wyjrzały przez okno. To z kamienia wydobywały się te dźwięki. Kamień był magiczny! Okazało się, że można zamawiać u niego piosenki. Dla każdego z dzieci zagrał inną piosenkę: le le le le le le, lu lu lu lu lu, li li li li li, ly ly ly ly ly, lo lo lo lo lo.
A jaką piosenkę zagra kamień dla Ciebie? Połącz pierwszą głoskę swojego imienia z samogłoskami np. jeśli Twoje imię to Franio to powstanie nam taka piosenka fa fa fa, fe fe fe, fu fu fu, fi fi fi, fy fy fy, fo fo fo. Super Wam wyszło.
Miejscowość w której mieszkamy to jest nasz kawałek Polski. A co to oznacza? Tu żyjemy, mieszkamy, chodzimy do przedszkola, uczymy się, bawimy się. Tu mamy swoich bliskich, tu znamy każdy kąt. Tu po prostu czujemy się bezpiecznie. Ostatnio mieliście poćwiczyć „ swoją wizytówkę”. Teraz proszę dokończcie zdania wypowiadane przez rodziców – zabawa Dokończ zdania.
Rodzic mówi początek zdania, a dzieci je kończą.
Miejscowość, w której mieszkam, to…
Mieszkam w… w domu/ bloku…nr
Lubię swoją miejscowość, bo…
Moje przedszkole znajduje się w…
Posłuchajcie teraz wierszyka, którego możecie nauczyć się na pamięć. Jesteście nie tylko dziećmi, nie tylko przedszkolakami ale też…. I tego dowiecie się z wiersza.
Wiersz pt. Kim jesteś?
Czy wiesz, kim jesteś?
− To oczywiste!
Co ci jest bliskie?
− Znaki ojczyste.
Ojczyste barwy
− biało – czerwone.
Ojczyste godło
− orzeł w koronie.
Ojczyste w hymnie
− mazurka dźwięki,
no i stolica
− miasto syrenki.
I jeszcze Wisła
co sobie płynie:
raz na wyżynie,
raz na równinie,
i mija miasta
prześliczne takie…
− Już wiesz, kim jesteś?
− Jestem Polakiem.
Teraz prośba do rodziców aby porozmawiali z dziećmi na temat wiersza.
− Co jest bliskie osobie z wiersza?
− Jakie znaki ojczyste?
− Co jest jeszcze bliskie?
− Kim jest osoba z wiersza? A wy, kim jesteście?
🤗Poznamy teraz mapę Polski- karta A. Zaznaczone są na niej ważniejsze miasta naszego kraju i główna rzeka Wisła, która bierze swój początek w górach na południu kraju( na mapie na samym dole), płynie przez cały kraj i wpada do Morza Bałtyckiego,( na samej górze na mapie). Na karcie nr 1 utrwalicie sobie kształt mapy Polski i wykonajcie zadania.
Na karcie nr 2 przedstawione są miejsca charakterystyczne w Polsce.
Teraz mała przerwa w postaci zabawy Domino ruchowe.
Dzieci z rodzicami lub rodzeństwem siedzą w kole na dywanie. Jedno z nich pokazuje dowolny ruch, np. klaśnięcie w dłonie. Druga osoba siedząca obok, powtarza ruch i dodaje własny. W ten sposób każdy powtarza gesty, ruchy swojego poprzednika i uzupełnia je własnym.
😉Na karcie nr 3 i 4 poćwiczymy dodawanie i odejmowanie. Na karcie nr 5 popracuje trochę nasza rączka- pamiętajcie o prawidłowym trzymaniu ołówka. Pozdrawiamy!🤗🦋